27 januari
Kristofferskolan 11 A ansvarar för kaféet
Program 14.00 Musikaliska pärlor från 4 sekler, Henrik Littmark flöjt, Mikael Åkerman gitarr

28 januari Ekebyhovs slotts intresseförening ansvarar för kaféet
Program 14.00 Från Bach till Benny, Hasse, Lasse och Björne

3 februari Träkvistaskolan årskurs 9
Program 14.00 :dell Art, Anders Henriksson, Ulla Dixgård, Erik Nordenbäck

4 februari Träkvistaskolan årskurs 9
Program 14.00Trubarudern Johan Taube

10 februari Ekerö IK flickor 08
Program 14.00 WågeBandet, Bengt Eriksson m.fl.

11 februari Ekerö IK flickor 08
Program 14.00 Jazztrio under ledning av Joakim Svenheden

17 februari Kristofferskolan 12 b
Program 14.00Slottshistoria med Anita Olsson, vänföreningens ordförande (släktforskar)

18 februari Kristofferskolan 12 b
Program 14.00 ”Musikaliska porträtt” Ira Bilyk, piano (Rädda Barnen årsmöte)

24 februari Närlundaskolan årskurs 6
Program 14.00 ”I dansens virvlar” pianokonsert med Alexander Klimentov Löfstrand

25 februari Ekerö Squaredancers
Program 14.00 Ölaget, (Vänföreningen årsmöte 17.30)

2 mars Ekerö Civilförsvarsförening
Information och föreläsning om hemberedskap

3 mars Ekerö Cvilförsvarsförening
information och föreläsning om hemberedskap

9 mars Kristofferskolan 5 B
Program 14.00 FNYKO, Färingsö nya kammarorkester, ledare Viktor Elinder (13 årsmöte KMCH)

10 mars Lovö Vävare
Program 14.00 Stickparad (Biodlarna i biblioteket)

16 mars Ekebyhovsskolan 6 A
Program 14.00 Slottshistoria med Agneta Asp (släktforskar)

17 mars Ekerö-Munsö hembygdsförening
Program 14.00 Från bondgrop till storindustri. Jan Malmstedt berättar med bilder (16.00 Hembygdsföreningens årsmöte)

23 mars Mälaröarnas kammarorkester
Program 14.00 eget program

24 mars Mälarö SOK
Program 14.00 Kammarmusik för två flöjter, cello och piano (16.00 Intresseföreningens årsmöte)

30-31 mars Inget helgkafé under påskhelgen

6 april Mälaröarnas konstförening
Program 14.00 Hans Lundin: Om Ernst Josephsson och målningen Strömkarlen

7 april Mämus, Mälaröarnas musiksällskap
Program 14.00 Musiker ur symfoniorkestern underhåller

13 april Kristofferskolan 6 A
Program 14.00 Slottshistoria med Johan Ihre (Släktforskar)

14 april Drottningholmsskolan årskurs 6
Loppis m.m. eventuellt lek ute

20 april Kristofferskolan 10 a
Program 14.00PE-bandet, Erik Nordenbäck och Patrik Eriksson

21 april Träkvistaskolan årskurs 5
Program 14.00 Jazzgruppen Always

27 april Drottningholmsskolan årskurs 4
Loppis

28 april Kristofferskolan 9 D
Program 14.00 Sweet Jazz Duo Mats Larsson gitarr, Hans Backenroth kontrabas, gästartist

30 april
17.00 TRADITIONELLT VALBORGSMÄSSOFIRANDE
Träkvista Scoutkår ansvarar

4 maj Kristofferskolan 11 B
Program 14.00 Musikprogram av elever

5 maj Närlundaskolan klass 5
Program 14.00 Blue Brothers, under ledning av Joakim Svenheden

11 maj Mälarögymnasterna
Program 14.00 Dans- och gymnastikuppvisning ev utomhus (Släktforskar)

12 maj Bailarerna
Program 14.00 Dansuppvisning – danserna från jubileumsfesten

18 maj Mälaröarnas Rödakorskrets
Program 14.00 kören Tonvisa under ledning av Alexander Klimentov Löfstrand

19 maj Västerorts Trädgårdssällskap
Program 14.00 Marianne Svärd Häggvik om sin bok ”Stora boken om trädgårdsprojekt”

25 maj Ekebyhovs slotts intresseförening
Program 14.00 Mälarstråk, ledare Gudrun Petersson

26 maj Rädda Barnen
Program 14.00 Kvittenkvartetten – stråkar med spelglädje, kapellmästare Sophia Kniberg